CO JUŻ ZROBILIŚMY



W trakcie swojej ośmioletniej już działalności Forum zrealizowało wiele istotnych dla młodzieży i społeczności lokalnej projektów. Do najważniejszych należą:


 Międzynarodowe spotkania młodzieży

Wspieranie współpracy międzynarodowej na terenie Ziemii Kłodzkiej to jeden z naszych priorytetów. Projekty wymian międzynarodowych były organizowane dzięki wsparciu Narodowej Agencji Programu UE Młodzież. Młodzież współpracująca z EFM uczestniczyła w wielu wymianach i wizytach zagranicznych, m.in. w Niemczech, Rumunii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Hiszpanii, czy na Łotwie, gościliśmy też wielokrotnie międzynarodowe grupy młodych ludzi, którzy coś chcą wspólnie zrobić.
Jednym z projektów był projekt organizowany w rumuńskich Karpatach, w miejscowości Curtea de Arges, w grudniu 2000 roku. Temat przewodni projektu, "Europejskie Tradycje Bożonarodzeniowe", był niepowtarzalną okazją do poznania tradycji świątecznych krajów, które w projekcie uczestniczyły. Była więc Wigilia polska, podczas której dzieliliśmy się opłatkiem z przyjaciółmi z całej Europy, była bożonarodzeniowa kolacja Włochów i Portugalczyków, czy wreszcie fantastyczna opowieść z kolacją, kolędami i tańcami folklorystycznymi wprowadzającymi do tradycji rumuńskich Świąt Bożego Narodzenia w górskim, przysypanym śniegiem hotelu na wysokości 1500 m n.p.m. Poza tym spędzaliśmy czas na warsztatach m.in. w fabryce bombek choinkowych, gdzie każdy mógł sobie zrobić i zabrać choinkowe ozdoby według własnej fantazji. Śpiewaliśmy kolędy dla mieszkańców miasteczka, dekorowaliśmy drzewka przed ratuszem. Zwiedziliśmy cudowne monastyry, byliśmy w zamkach Drakuli w Poinari i Bran. Na koniec pojechaliśmy na koncert rumuńskiego odpowiednika Perfektu, zespołu Holograf do Piteszti. Do Polski wróciliśmy na Wigilię z postanowieniem, że do Rumunii jeszcze wrócimy. I tak też się stało.
W lipcu 2001 roku kolejna wymiana w Curtea de Arges. Tym razem śnieg nie przeszkodził zwiedzić potężnych gór Fagaras. Odbyliśmy więc karkołomną przejażdżkę Trasą Transfagaraską, dla której zbudowania Nicolae Caucescu poświęcił wiele istnień ludzkich. Wspaniałe wiadukty, mroczne tunele, potężna tama spiętrzająca bieg rzeki Arges i na koniec jeziorko, coś a la Morskie Oko tylko że na wysokości ponad 2000 metrów. Wokół śnieg, a my w krótkich spodniach, bo w dolinie, skąd wyjeżdżaliśmy było 30 stopni w cieniu. Tym razem oprócz Włochów, Portugalczyków, Rumunów i Polaków, byli także Francuzi, ale z domieszką arabską. Powodowało to niesamowity zlepek pomysłów pochodzących z różnych kultur podczas warsztatów, które organizowaliśmy. Były warsztaty teatralne, uczyliśmy się nawzajem narodowych tańców, były też wieczory każdego z państw, ze śpiewem i z typowymi potrawami.
Nasi przyjaciele z Rumunii przyjechali do nas z rewizytą trzykrotnie. W marcu 2001 roku, w ramach siedmiostronnego spotkania młodzieży, które odbyło się w Kudowie Zdroju ("Młodzież, region, polityka - przyszłość w zjednoczonej Europie"), i sierpniu 2001 roku do Międzygórza. Te sierpniowe wymiany wiązały się z zakrojonymi na szeroką skalę projektami dla bystrzyckiej i okolicznej społeczności. Były to Międzynarodowe Spotkania Młodych Gitarzystów i Festyn Średniowieczny.
W kolejnych wymianach brała udział młodzież z coraz to innych państw (w tym z Norwegii, skąd przyjechali uczestnicy w typowych strojach - wyglądali jak skrzaty od Świętego Mikołaja i przywieźli egzotyczne mięso z renifera), były też spotkania organizowane w ramach współpracy Powiatu Kłodzkiego z powiatu Gross Gerau z Niemiec i prowincją Foggia z Włoch.


Festyn Średniowieczny

Festyn Średniowieczny to cykliczna impreza we wrześniu każdego roku. Mały Rynek w Bystrzycy Kłodzkiej wyłożony jest wtedy słomą, w rogach stoją kramy, gdzie można podkuć konia, kupić miód pitny, lub dać się pomalować artystom. Po ulicach starego miasta, otoczonego murami, chodzą szczudlarze, a po zmroku połykacze ognia. Główna atrakcją są jednak prawdziwe walki średniowiecznych rycerzy, podczas których nieraz doszło do kontuzji walczących. Są więc halabardziści, są stare armaty, są łucznicy i odziani w zbroje miecznicy. A w przerwach pomiędzy walkami czas umilają tańczące białogłowy z Łotwy, lub odbywa się występ teatru ulicznego, w którym gra młodzież bystrzyckiego Liceum Ogólnokształcącego. A dla nieznających strachu jest możliwość wspięcia się krętymi drewnianymi schodami na Basztę Kłodzką, lub zejście do podziemnych bystrzyckich lochów w ramach zwiedzania Podziemnej Trasy Turystycznej.


Międzynarodowe Spotkania Młodych Gitarzystów - Total Guitar Workshop

Projekt realizowany przy znacznej merytorycznej pomocy ze strony Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Bystrzycy Kłodzkiej. Młodzi muzycy z całej Europy rozwijają swoje umiejętności pod okiem instruktorów ze Szkoły Muzycznej. Przez czas trwania projektu przygotowują występ, który odbywa się w ostatni dzień na bystrzyckim Małym Rynku. Jest to fantastyczna mieszanka stylów, technik grania i melodii z wielu europejskich regionów.


Ogólnopolskie konferencje dla młodzieży

Zorganizowaliśmy kilkanaście konferencji dla młodzieży z całej Polski. Były to m.in. I - V konferencja "Integracja europejska - młodzież a region" z udziałem wielu przedstawicieli świata polityki(w tym wicepremiera), biznesu i mediów; konferencja z udziałem parlamentarzystów i dyplomatów brytyjskich "Polska i Wielka Brytania w Unii Europejskiej"; "Enterprise and Change" realizowana wspólnie z ambasadą brytyjską, a także konferencja z okazji pięciolecia naszej działalności, która podsumowała dotychczasową pracę organizacji i wytyczyła nowe kierunki rozwoju


EuroWeek - Szkoła Liderów

EuroWeek to tygodniowy ogólnopolski obóz szkoleniowy dla młodzieży, która docenia wartość edukacji i chce inwestować w swój rozwój. Na obozie uczniowie szkół średnich z całej Polski uczą się jak zostać przywódcą. Uczestnicy w teoretycznych i praktycznych warsztatach, poznają tajniki efektywnego zarządzania projektem i grupą, sztukę autoprezentacji i negocjacji, wpływania na ludzi, a także rozwiązywania konfliktów. Podczas warsztatów można dowiedzieć się również, jak pisać CV, list motywacyjny i jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej. Zajęcia praktyczne prowadzone przez szkoleniowców Europejskiego Forum Młodzieży, uzupełniane są serią wykładów z zakresu integracji europejskiej oraz spotkaniami z gośćmi, którzy są wybitnymi przedstawicielami świata polityki, biznesu i mediów. Oprócz nauki, uczestników czeka świetna zabawa i możliwość poznania przyjaciół z całej Polski.


Kampania profilaktyczna "Bezrobocie wśród młodzieży"

W ramach tej kampanii przeprowadziliśmy szereg warsztatów na temat efektywnego poszukiwania pracy, podczas których uczestnicy m.in. dowiedzieli się jak napisać CV, list motywacyjny i przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Odbyła się też konferencja z udziałem Wicepremiera i Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Efektem i podsumowaniem działań EFM w zakresie walki z bezrobociem było wydanie przewodnika dla szukających pracy "EFM radzi: jak znaleźć pracę".


Konkursy dla młodzież szkolnej na temat Unii Europejskiej, parlamentaryzmu i samorządności


Wolontariat Europejski (European Voluntary Service)

 



POWIATOWY OŚRODEK INFORMACJI EUROPEJSKIEJ